Iskolánk 7. osztályos tanulói a Határtalanul! pályázat keretében a "Madách és Rákóczi nyomában a Szepességben" programon vettek részt.
Az elnyert támogatás összege 3 176 000 Ft.
A pályázat célja, a határon túli magyarsággal kapcsolatos ismeretek bővítése,az európai integráció elősegítése volt. Továbbá, hogy minél több magyarlakta települést megismerhessünk az ott élők nézőpontjából, lehetőséget kívántunk nyújtani diákjaink számára, hogy megismerjék a Kárpát-medence más régióinak életét és kultúráját.
Az előkészítő órák után (földrajz, irodalom és történelem) 2024. május 15-én a kora reggel órákban indultunk első úticélunk felé, Kassára.
Felejthetetlen élményt nyújtott a Rákóczi-ház, s nem utolsósorban a székesegyház meglátogatása.
A fennmaradt gótikus templomok sorában a kassai dóm, vagy teljes nevén a Szent Erzsébet-székesegyház a felvidéki Kassa városának szimbóluma, ami nemcsak a régió, de a közép-európai egyházi építészet kétségkívül párját ritkító alkotása.
A templom legszebb és legértékesebb műkincse a gazdagon díszített gótikus főoltár, legnépszerűbb látnivalója pedig vezérlő fejedelmünk II. Rákóczi Ferenc kriptája. A kriptánál iskolánk tanulói koszorút helyeztek el Rákóczi kőkoporsójánál. Rendhagyó történelem óra keretében felidéztük a fejedelem szabadságharcban és magyar történelemben betöltött szerepét.
Rövid séta keretében megnéztük a belvárost, annak is egy különlegességét a zenélő szökőkútat a Kassai Nemzeti Színház és a Szent Erzsébet-dóm között. A vízpermetezés és a szökőkút színes megvilágítása a lejátszott zene hangszínei alapján vannak szabályozva
Következő programunk a Gömör–Tornai-karszt vadregényes Szádelői-völgye, a Szár-patak sziklacsodákkal teli szurdokvölgyének megtekintése volt. A látványos szurdokvölgyben gigászi, vakítóan fehér mészkősziklafalak, tornyok közt, bájosan zúgó erdei patak mentén követtük a kényelmes tanösvény útvonalát mintegy 1,5 km-es szakaszon.
A 2.napon először a Dobsinai-jégbarlangot néztük meg, mely Közép-Európa egyik leglátogatottabb jégbarlangja, és az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjai részeként 2000 óta a világörökség része. A barlang hossza 1483 méter, egy 21 km hosszú barlangrendszer részét képezi. A barlang levegőjének hőmérséklete 0 °C, jégrétegeinek vastagsága 30–40 méter, térfogata 110000 m³.
Majd a Szepesség gyöngyszemére, Lőcsére (Levoča) utaztunk . A városi műemlék-rezervátum magába foglalja a város történelmi és kulturális nevezetességeit, amelyeket a csaknem teljesen épségben fennmaradt városfalak ölelnek körbe. Megtekintettük a Szent Jakab-templomot, mely Szlovákia egyik legnagyobb gótikus temploma.
Innen Késmárkra (Kežmarok) vitt útunk, ahol megtekintettük a két evangélikus templomot, a Thököly várat és a dicső fejedelem sírját is. Az evangélikus templom (fatemplom) Szlovákia épített kulturális világörökségének részét képezi. A Szentháromság tiszteletére emelt, eredeti állapotában látható fatemplomban napjainkban is evangélikus istentiszteleteket tartanak.
A harmadik napunk első úticélja Rozsnyó volt, az egykoron oly dicső bányászváros. A Rákóczi-szabadságharc alatt 1706-ban II. Rákóczi Ferenc Rozsnyóról kormányozta a fennhatósága alatt lévő országrészeket.Négyzet alakú főtere a legnagyobb középkori tér Szlovákiában. Itt megtekintettük a Ferences templomot, Petőfi Sándor emléktáblát és Andrássy Franciska grófné (1838–1902), az özvegyek, árvák jóságos szívű támogatójának szobrát a főtéren.
Betléren (Betliar) az Andrássy család pazar vadászkastélyát kerestük fel. Az épület mögött nagy kiterjedésű angolpark található, amelyben egzotikus fák, bokrok, külhoni fenyők és több klasszicista, romantikus építmény található. A fényűzően berendezett kastélyban a világ számos pontjáról származó egzotikus kincset találunk. Az egy órás körbevezetés során a termeken áthaladva az arisztokrata család életébe és egy letűnt kor világába nyerhettünk betekintést.
Kirándulásunk utolsó helyszíne Alsósztregova, ahol a Madách-kúriát tekintettük meg, mely egy hatalmas angolparkban áll. A korabeli berendezésekkel kialakított dolgozószoba („oroszlánbarlang”), a kastély szalonja és egy kis színházterem után az Ember tragédiája színeinek megfelelően berendezett szobák, tablók, képek, vitrinek következnek. Tanulóink korbali jelmezekbe öltözve egy-egy részletet adtak elő a műből. Elsétáltunk Madách emlékművéhez is, ahol koszorút helyeztünk el.
Idegenvezető: Korpás Árpád
Személyszállítás: NIMIBUSZ Kft.
Szállás: Csillagház, Daxner utca 36, 97901 Rimaszombat
A kirándulás képei ide kattintva érhetők el....
Németh László igazgató, projektfelelős