Iskolánk 7. osztályosai a „Határtalanul!” pályázat keretében Szlovákiában Felvidéki tanulmányi kiránduláson vett részt.
Az elnyert pályázati támogatás összege 598000 Ft, az önrész összege 256000 Ft volt, melyhez Győrzámoly Község Önkormányzata 100000 Ft-tal járult hozzá.
Az előkészítő órák után május 4-én indultunk el a mintegy 420 km-es utunkra a dunaszegi 7. osztályos tanulókkal közösen.
I. nap:
Lévára utaztunk, ahol a város legfőbb nevezetessége a Lévai-vár, melynek történelmére ma nemcsak a konzervált romok, de a fiatalabb, Dobó-kastély néven ismert erődje is emlékeztet. Léva vára a 13. század közepe táján épült, királyi vár, 1270-ben II. Ottokár hiába ostromolta. Rajzversenyt hirdettünk, melynek témája a lévai vár.
Következő állomásunk Körmöcbánya . Az egykori Magyar Királyság egyik legjelentősebb, aranybányászatáról nevezetes bányavárosa és pénzverőhelye. 1335-től itt verték a híres aranyforintot, mely körmöci dukátként is ismert volt.
Folytattuk utunkat Selmecbányára , melynek belvárosa a Világörökség részét képezi. A világ első bányászati akadémiáját itt hozták létre Mária Terézia idején. Itt született a híres bányász himnusz. Bányamúzeumot és a skanzent megtekintettük.
Selmecbányát 1449-ben Hunyadi János sikertelenül ostromolta, a várost ekkor már magas kőfal és vizesárok védte. 1462-ben békekötéssel szerezte vissza Mátyás király. Rendhagyó történelem óra keretében felidéztük a Hunyadiakról tanultakat. Megtekintettük Szentháromság teret és a Városházát is. A szállás elfoglalása után ellátogattunk város egyik dombján épült a Leányvár kastélyhoz, melyhez számtalan magyar monda fűződik. Ehhez kapcsolódóan a kastélynál felolvasást tartottunk Lovik Károly: A leányvári boszorkány című regényéből.
II. nap
Továbbutaztunk Besztercebányára , ahol megtekintettük a belvárost A Garam folyó mentén fekvő településen végezte alsó iskoláit Balassi Bálint. Mikszáth híres regényében, a Beszterce ostromában szereplő helység Besztercebányával azonos, s részben itt játszódik a mű cselekménye. Egy részletetetfelolvastunk a műből, majd megtekintettük a várnegyedet, vártemplomot.
Ezután megtekintettük Rimaszécsi Alapiskolát , ahol elültettük a barátság fájá t.
Kecső – látogatást tettü nk a Domica-barlangban, mel y az Aggteleki-karszt szlovákai folytatása.
Majd Betléren az Andrássy család pazar vadászkastélyát kerestük fel, amely a 17. század végén várkastélynak épült. Itt lakott az Andrássy család, miután Krasznahorka várát elhagyta. A kastélyt 1880-ban korszerűsítették eklektikus stílusban, teljes régi berendezése megmaradt. Híres vadásztrófea-gyűjteménye és 1793-ban Andrássy Lipót által alapított barokk könyvtára van. A kastélyt gyönyörű 57 hektáros angolpark veszi körül tóval, vízeséssel, kúttal, az egykori könyvtár és állatkert épületeivel.
III. nap
Krasznahorkaváralja – az Andrássy-mauzóleumhoz érkeztünk, ami fel újítás alatt van, ugyanúgy, mint Krasznahorka vára. A várat a 13. század második felében a Csetneki és Máriássy család építtette.
Következő úticélunk Rozsnyó. A Rákóczi-szabadságharc alatt 1706-ban II. Rákóczi Ferenc Rozsnyóról kormányozta a fennhatósága alatt lévő országrészeket. Felkerestük Kossuth Lajos szobrát is. Itt tanári kiselőadás keretében felidéztük Kossuth Lajosról tanultakat.
Ezután Sajógömörön megnéztük Mátyás király bronzszobrát, meghallgattuk a "Mátyás király Gömörben" című tanulságos magyar népmesét.
Következő állomás Rimaszombat. Gyalogos városnézés keretében ismerkedünk a Fő tér templomaival és polgárházaival, megnéztük a református iskolát is. Megkoszorúztuk Petőfi Sándor szobrát is.
Ezután következett Osgyán – Luzsénszky-kastély, mely egy romos, kerítéssel körülvont, nem látogatható épület, ezért csak fotózni tudtunk ott.
A várkastélya 13. századi vár alapjaira épült a 17. században. A várat a 15. század közepén a husziták foglalták el, de 1460-ban Hunyadi Mátyás serege visszafoglalta. Itt győzte le Basta császári serege a Németh Balázs vezette hajdúk seregét. A császári katonaság Osgyánt is felgyújtotta, várának maradványaiból épült fel a reneszánsz várkastély.
Innen a Füleki várhoz utaztunk, az egykori vulkán lekopott bazaltperemére épült középkori erődítményhez, Fülek város közepén.
Nagyon érdekesnek találtuk a fő bástyában lévő kiállítást.
Utolsó állomásunk a Gácsi kastély volt. A Gácsi-vár 1612-ből származik, Gács községében található. Elhelyezkedését tekintve magányos erdős dombon fekszik.
A vár panorámája valóságos mesekép, a kastély ablakából 15 környező falu, valamint megfelelő látási viszonyok között, a Magas-Tátra néhány csúcsának lenyűgöző képe tárul a látogató szeme elé. Ma szállodaként üzemel.
Bízunk benne, hogy minden diákunk felejthetetlen élményekkel tért haza a történelmi helyszínekkel ékesített kirándulásunkról.
Külön köszönetünket szeretnénk kifejezni Korpás Árpádnak, idegenvezetőnknek, aki minden helyszínen és a buszon is fáradhatatlanul osztotta meg velünk ismereteit, mutatta be az adott tájat, helységeket, műemlékeket.
Akik nélkül a kirándulás nem valósulhatott volna meg:
A továbbiakról meséljenek a képek..katt ide!
Az útról készült rövid kis videó ide kattintva tekinthető meg...
Németh László igazgató